Cezzar Ahmet Paşa Kimdir?

1776-1804 yılları arasında Osmanlı Devleti’nin Akko merkezli Sayda (veya Sayda) Devletinin valisi olan Cezzar Ahmet Paşa (1708-1804), Akad Kalesi’ni “Napolyon Bonapartı” na karşı savunmasıyla ünlü bir Osmanlı İmparatorluğu idi. 1799’da 81 yaşındayken. Kendisi Paşa ve Veziridir.

Cezzar Ahmet Paşa kimdir?

Bu dönemde 9 yıl Şam Valiliği de yapan Paşa, askerlik mesleğine Mısır’da başladı. Mısır’da bulunduğu süre içerisinde Osmanlı Devleti’ne isyan eden ve Mısır ve çevresinde bağımsız bir devlet kurmaya çalışan Bulutkapan (1768-69), bir süre Ali Bey’in emrinde hizmet vererek adından söz ettirdi ve yükseldi. Bu dönemde bir grup Bedeviye düzenlediği kanlı pusu sonucunda “Jezzar” (kasap) lakabını kazanan Paşa, 1768 yılında Bulutkapan Ali Bey’in hizmetini bırakarak Suriye’ye kaçarak yükselmeye devam etti. Osmanlı İdare Kuralı.

1799 yılında, Akdeniz kıyısındaki Uzakdoğu seferinde Akad Kalesi’ni Napolyon’a karşı başarılı bir şekilde savunarak Osmanlı İmparatorluğu için büyük bir felaketi önleyen Paşa, Napolyon döneminin durdurulamaz gücünü ilk yenilgisini vermiş ve her ikisine de ismini kazmıştır. Altın harflerle Türk ve Dünya Tarihi.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir