Distopya Nedir ve Distopik Kitap Önerileri

Son zamanlarda meşhur olan 1984 kitabında kullandığı distopiyi sizlere açıklayacağız. Distopya Yunanca bir terim olup, ‘dış’ ve ‘top’ anlamına gelen, yani ütopyanın zıttı diyebileceğimiz kötü yer (anti ütopya) gelecekte meydana gelebilecek.

Distopi nedir?

Distopi, ütopyanın tam tersi olarak açıklanabilecek ileride oluşabilecek kötü yerlere verilen isimdir. Distopik toplumlar, zulmün, terörün, yoksulluğun veya çok ileri teknolojinin olumsuz etkilerinin topluma yansıdığı kurgusal toplumlardır. Bu toplumlar genellikle baskıcı ve otoriter bir yönetime sahiptir. Genellikle aşırı nüfusun ve baskıcı yönetimin bir sonucu olarak kişisel özgürlüklerin kısıtlandığı distopik toplumlarda, toplumdaki herkes gözetim altında yaşar. Diğer bir deyişle konuşma, düşünme ve yazma gibi toplumdaki insanların haklarını kontrol eden yasalar vardır. Distopik toplumlarda sınıf, din ve cinsellik gibi her türlü konu üzerinde baskı ve kontrol vardır.

Distopik toplumlar genellikle gelecek zamanlarda geçen hikayelerin konusudur. Bunlardan en ünlüleri George Orwell’in son derece ünlü kitabı Nineteen Eighty-Four ve Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya romanıdır. Distopik toplumlar, edebiyatın birçok alt türünde görülebilir. Distopik toplumlar sanat eserlerinde sıklıkla toplumdaki politik, ekonomik, teknolojik ve dini sorunlara dikkat çekmek için kullanılır.

Distopik Kitap Önerileri

1- 1984 – George Orwell

2- Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

3- Labirent – James Dashner

4- Efendi Uyanıyor − H.G.Wells

5- Biz − Yevgeniy İvanoviç Zamyatin

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir