Fütürizm Nedir? Fütürist Ressamlar Kimlerdir?

Fütürizm, 20. yüzyılın başlarında İtalya’da başlayan resim, heykel ve edebiyat hareketidir. İtalya’da başlayan fütürizm, geçmişin, bugünün ve geleceğin hislerini aynı anda ifade etmeye çalışır. İtalyan tiyatro yazarı ve şair Filippo Tommaso Marinetti, 1909’da yayınladığı “Le Figaro” gazetesinde fütürizmin ilkelerini belirten bir makale yayınladı. Fütürizm, Le Figaro gazetesinin yayınlanmasıyla başladı.

Manifesti del futurismo veya Manifesto Futurisita (Futurism Beyanı)
Fütürizm hareketinin öncüsü Filippo Tommaso Marinetti, fütürizmin kurucusu olarak manifesto del futurismo veya Manifesto Futurisita’yı (Fütürizm Deklarasyonu) hazırladı.

“Geçmişle hiçbir ilgimizin olmamasını istiyoruz.” “Müzeleri ve kütüphaneleri yok ederek ahlakçılık, feminizm ve tüm faydacı korkaklıklarla savaşacağız.” dedi. Marinetti yaptığı açıklamada, fütüristlerin hıza, gençliğe ve şiddete hayran olduklarını belirterek, modern teknolojik araçların doğaya karşı zafer gösterdiğini savundu.

Fütürist Ressamlar

Fütürizmin en ünlü ustaları Luigi Russolo ve Umberto Boccioni iken Gino Severini, Marcel Duchamp, Francis Picabia, Ferdinand Leger gibi sanatçılar kübist ve fütürist hareketi birleştirdi. Fütürist sanatçılar, ileride kamera tarafından kaydedilecek olan görüntüyü, hareket eden nesneler ve figürlerdeki hareketi ya da güç hatlarıyla tekrarlayarak analiz etmeye çalışmışlardır. Fütürizmin önemli eserlerinden bazıları Umberto Boccioni – The City Rises (1910), Carlo Carra – The Funeral of the Anarchist Welsh (1910), Luigi Russolo – The Rebellion (1911) ve Giacomo Balla – The Dynamism of a Leashed Dog ( 1912).

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir