Online Gezilebilen 10 Müze

Tüm dünyayı etkilemeye devam eden koronavirüs salgını nedeniyle evlerimizden çıkamadığımız bu günlerde keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak bir liste hazırladık. Listemizde dünyanın çeşitli şehirlerinde 10 farklı müzeyi paylaştık.

1. Sao Paulo Sanat Müzesi – Sao Paulo / Brezilya

Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde bulunan Sao Paulo Sanat Müzesi, 1947’de açıldı ve müzede 8000’den fazla sanat eseri bulunuyor.

2. Ulusal ve Modern Çağdaş Sanat Müzesi – Seul / Güney Kore

Güney Kore’nin Seul kentindeki Ulusal ve Modern Çağdaş Sanat Müzesi 1969’da açıldı ve 7.000’den fazla sanat eserini içeriyor.

3. Ulusal Sanat Galerisi – Washington / ABD

Amerika’daki Ulusal Sanat Müzesi 1937’de kuruldu ve toplamda 2000’den fazla sanat eseri içeriyor. Müzenin yıllık ziyaretçi sayısı 2019 yılında 4 milyonu aştı.

4. Guggenheim Müzesi – New York / ABD

ABD, New York City’de bulunan Guggenheim Müzesi, 1937 yılında kurulmuş ve her yıl ortalama 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

5. Metropolitan Sanat Müzesi – New York / ABD

New York’ta bulunan ve dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Metropolitan Museum of Art 1870 yılında kurulmuştur ve her yıl 6 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Müzenin internet sitesinde 400 binden fazla sanat eseri var.

6. Vatikan Müzesi – Vatikan

Vatikan’daki Vatikan Müzesi, dünyanın en eski müzelerinden biridir. 1506 yılında kurulan Vatikan Müzesi’ni her yıl 6 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor. Toplamda 70 binin üzerinde eserin bulunduğu müzede 20 binin üzerinde eser sergileniyor.

7. Pergamon Müzesi – Berlin / Almanya

Berlin’deki Pergamon Müzesi 1910’da kuruldu ve her yıl 1 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor.

8. Salvador Dali Müzesi – Figueres / İspanya

İspanya’daki Salvador Dali Müzesi, 1974 yılında kurulmuş ve her yıl ortalama 1 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

9. Van Gogh Müzesi – Amsterdam / Hollanda

Hollanda’daki Van Gogh müzesi 1973 yılında kurulmuş ve her yıl ortalama 2 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

10 Ayasofya – İstanbul / Türkiye

Türkiye’de 1935 yılında kurulan ve müzeye dönüştürülen Ayasofya, resmi rakamlara göre 2019 yılında 3 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir