Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Bryan Adams Biyografi

Bryan Guy Adams (5 Kasım 1959, Kingston), Kanadalı Rock şarkıcısı, multi-enstrumantalist, şarkı sözü yazarı ve fotoğrafçı.

Adams, Billboard tarafından müzik tarihindeki en başarılı 38’inci sanatçı seçildi. Bugüne kadar aralarında 20 Juno Ödülü (56 adaylık), Grammy, MTV, ASCAP, Amerikan Müzik, Ivor Novello gibi sayısız ödüller kazanmış, Kanada Ordeni, OBC, Hollywood ve Kanada’nın yıldızlar geçidinde bir yıldız kazanarak da çoğu kez onurlandırılmıştır. Sert, güçlü ve derin bir sese sahip olması, yazdığı karışık ve aynı şekilde edebi, şiirsel olan romantik bazense politik olan şarkı sözleri, heavy metal, Country ve Blues’dan etkilenilmiş melodik soft, bazense hard rock veya melodik rock balladları Adams’ın en bilinen özellikleridir. Adams’ın filmler için yazdığı şarkılar ona 3 Oskar ve 5 Altın Küre adaylığı getirdiği gibi bir fotoğrafçı olarak da ödüllendirilmiştir. Adams, aynı şekilde sosyal aktiviteleri ve yardım çalışmalarından dolayı da Allan Waters Ödülü dahil birçok ödül kazanmış, Live Aid, Farm Aid, Live8, A Conspiracy of Hope gibi birçok yardım konserinde yer almıştır. Sanatçı, müziğe Cuts Like a Knife, Reckless ve Waking Up the Neighbours gibi önemli albümler, başta Summer of ’69, Everything I Do, Run to You, Heaven, Please Forgive Me, Have You Ever Really Loved a Woman?, All for Love, I Finally Found Someone ve When You’re Gone gibi birçok önemli şarkı vermiştir. Bunlardan (Everything I Do) I Do It For You hâlen İngiltere müzik listelerinde en çok bir numarada kalmış şarkıdır (16 hafta).

Adams’ın videoları da orijinallikleriyle dikkat çekmektedir. Run to You klibi ona MTV Video Ödüllerinde rekor sayıda adaylık getirmişdi. Do I Have To Say The Words? adlı parçasının klibini Türkiye’de çekmiştir. Sanatçının İstanbul’da bir taksiye binmesiyle başlayan klip, İnönü Stadı konserinin görüntüleri eşliğinde devam etmekteydi. İstanbul’un tarihi dokusunu yansıtan klipte Türk seyircisinin coşkusu da ekrana yansımaktaydı. Türkiye tarihinde bu konser ilk stadyum konseri ve dönemin en büyük konseriydi. Pakistan ve Vietnam tarihinde konser veren ilk Batılı sanatçı olduğu gibi, tarihteki ilk kaset-single formatında çıkan şarkı (Heat of the Night), bazı ülkelerin radyosunda en çok çalınan şarkı (Summer of 69), 90’ların en ünlü şarkısı (Everything I Do), en başarılı Kanadalı erkek sanatçı, 1 milyondan çok satmış ilk Kanada albümü, içerisinden 5 üzerinde Top 15 hiti çıkan ilk rock albümü, bir senede en fazla Grammy’e aday gösterilmiş Kanadalı gibi birçok önemli unvan taşımaktadır. Adamsın turneleri de rekorlar kırmıştır. Eleştirmen Sylvie Simmons onun canlı performansları için “seyirciyi avuçlarının içine almakta ona yaklaşan kimse yok” demiştir.

Müziğe verdiği katkılardan dolayı, prestijli GGPA ödülü dışında, en son Florida’da müzik ödüllerinde “Yaşayan Efsane” ödülü kazandı. Bryan Adams kariyeri boyunca 100 milyonun üzerinde bir satış başarısı elde etmiştir.[2] Kendi çalışmaları dışında Bonnie Raitt, Kiss, Joe Cocker, Celine Dion ve Mel C. gibi ünlü sanatçılar için de birçok şarkı yazmıştır, Ronan Keating ve Matchbox Twenty gibi sanatçıların idolleri arasındadlr.

Bryan Adams Müzik
Beğenebileceğiniz Müzikler