Sherlock Holmes Kimdir?

Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan Sherlock Holmes, polisiye edebiyatın en önemli isimlerinden biridir. Bir İngiliz vatandaşı olan kurgusal Dedektif Sherlock Holmes, gazetelerde yayınlandı ve suç türünün halk arasında yayılmasına yol açtı.

Sherlock Holmes Vakaları Nasıl Çözüyor?

İskoç yazar Arthur Conan Doyle tarafından yaratıldı. İngiltere’den hayali dedektif 6 Ocak 1854’te Londra’da doğdu. İlk hikayesi olan Kızıl Yıldız 1887’de gazetede yayınlandı. Yazar Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes karakterini yaratırken Profesör Joseph Bell’i yanına aldı. örnek olarak dönemin ünlü doktorları. Bell derslerinde öğrencilerine hastaları hakkında bilgi edinmek için gözlem yöntemini kullanmayı öğretti. Sherlock Holmes, tıpkı Joseph Bell gibi olayları gözlemleriyle çözmesiyle ünlüdür. En üst düzeyde tümdengelim yönteminde Sherlock Holmes, sorulan soruların ve cevapların uyumlu bütününe önem verir. Ayrıca kendi laboratuvar araştırmalarının sonuçlarından elde ettiği bilgileri bireysel olaylara da uygular. Sigara izmariti, el yazısı, ayak izi gibi her türlü bilgiyi kullanarak sonuca varır.

Sherlock Holmes, işiyle ilgisi olmayan hiçbir konuyla ilgilenmez ve hatta yüksek toplum haberlerini takip eder çünkü yararlı olabilir. Ancak ortağı Dr. Watson’ın Holmes’un politika bilgisi puanı on üzerinden sıfırdır. Holmes, Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüşünü bilmem işe yaramazsa, neden bilmem gerektiğini söyledi. 19. yüzyılda ortaya çıkan pozitivizm, yazar Arthur Conan Doyle tarafından Sherlock Holmes karakterine de yerleştirildi. Sherlock Holmes, üniversite öğrencisi olarak dedektif olmaya karar verdi. Gloria Scott Adventure adlı kitabında bir arkadaşının babasının övgüsünü alan Sherlock Holmes, öğrencilik yıllarında geliştirdiği muhakeme yöntemlerini profesyonel dedektiflik hayatında çok üst düzeye çıkarmıştır.

Sherlock Holmes Vakaları Nasıl Seçiyor?

Sherlock Holmes’un müşterilerinde, İngiliz kraliyet ailesi ve kendi alanlarında uzmanlar var, Holmes ise hala müşteri seçme hakkına sahip. Zenginlerin getirdiği sıradan davalara, parasız yoksul müşterilerin ilginç ve merak uyandıran durumlarını tercih eden Holmes, uygun olduğunda ülkesinin menfaatleri için çalışıyor. Örneğin Denizcilik Anlaşması, Bruce Partington Planları ve Nihai Görev hikayelerinde Holmes, İngiliz çıkarları uğruna davalar aldı ve ortaya çıkması olası savaşları engelledi.

19. yüzyıldaki pozitivist yaklaşım ve bilimsel analiz eğilimi nedeniyle Sherlock Holmes, birçok farklı alanda tezler ve monograflar yazdı. Sigara külleri gibi dedektiflik işiyle alakası olmayan arıcılığa veya arıcılığa son noktayı koyduğu düşünülen “Lassus’un Polifonik İlahileri” gibi çeşitli alanlarda yazdığı yazılar ile okurlarla buluştu.

Dedektiflik becerilerinin yanı sıra Sherlock Holmes aynı zamanda iyi bir dövüşçüdür. Üniversite eğitimi sırasında boks ve eskrim eğitimi alan Holmes, 19. yüzyılda İngiltere’de sıkça kullanılan sopa dövüşlerinde de uzmanlaşmıştır. Hikayelerde Holmes’un yaptığı tartışmalar genellikle daha sonra anlatılır. Sherlock Holmes, Ünlü Bir Müşteri Macerasının Hikayeleri, Lone Rider, The Final Trial’de eskrim, boks ve Baritsu dövüş sanatlarını kullanarak hayatını kurtarıyor. Buna rağmen, Sherlock Holmes’un düşüncesi her zaman ‘kalpsiz bir zihin’ olarak görünür ve fiziksel şiddet yönü son derece nadirdir ve her zaman haklıdır.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir